Saturday, April 17

विद्यालय शुल्कमा २५ प्रतिशत छुट : ५० प्रतिशत हुनुपर्ने अभिभावकको माग

September 27, 2020 112

काठमाडौं । कोरोना महामारीका कारण अहिले विश्वभर आर्थिक मन्दि छाएको छ । यो बीचमा भारत, गुजरातका केही स्कूलहरुले अभिभावकहरूका लागि ठुलो राहत दिने भएका छन् । त्यहाँका धेरै विद्यालयहरू २०२०–२१ शैक्षिक सत्रमा २५ प्रतिशत कम शुल्क लिन तयार भएका छन् ।

यो कोरोना महामारीबाट उत्पन्न हुने वित्तीय संकटलाई हेरेर गरिएको हो । यद्यपि त्यहाँ अझै अभिभावक संगठनहरु छन् जो यस छुटलाई ५० प्रतिशत बनाउनु पर्ने माग गर्दै आएका छन् ।स्व–वित्त पोषित विद्यालयहरूको संघ र शिक्षा मन्त्री भूपेन्द्रसिंह चुडासमा बीच बिहीबार छलफल भएको थियो । यो चरणले राज्यका २० हजार विद्यालयका ३० लाख भन्दा बढी विद्यार्थीहरूलाई फाइदा पुग्ने विश्वास गरिएको छ । यस अघि विद्यालयले २० प्रतिशत कटौती गर्ने कुरा गरिरहेको थिए भने सरकार २५ प्रतिशत कटौतीमा अडिग रहेको थियो । तर अभिभावकहरु भने ५० प्रतिशतको राहत माग गर्दैछन् ।

प्रगतिशील स्कूलहरूको संघका अध्यक्ष मनन चोकसीले स्कूलले केही सर्तहरूको साथ कटौती गर्न राजी भएको जानकारी दिएका छन् । विद्यालयहरूले सरकारलाई दुई सर्त थप्न आग्रह गरेका छन् ।

पहिलो सर्त यो छ कि यो कटौती केवल ती अभिभावकहरूको लागि हुनुपर्दछ जसले नियमित शुल्क तिर्ने गरेका छन् । दोस्रो सर्त, यस कटौतीको फाइदा लिन चाहने अभिभावकहरूको लागि कट अफ मिति तय गर्नुपर्दछ ।

यसै बीच शिक्षामन्त्री र अभिभावक संगठन गुजराती वाली मण्डलबीच शुक्रबार भएको वार्ता कुनै पनि निष्कर्षमा पुग्न सकेन । यस संस्थाले कटौती कम्तिमा ५० प्रतिशत होस् भनेर माग गरिरहेको छ । साथै, सरकारले भनेका छन कि स्कूलले राम्रोसँग काम नगर्न सक्ने अवस्थामा शिक्षकहरूको तलबमा ठूलो कटौती हुनेछ, जसले लाखौं शिक्षकलाई पनि असर गर्ने छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्